Zawsze gotowi by pomóc, z pasją i poświęceniem,  w stałej gotowości,  dzielni i zdeterminowani
przejdź do sklepu
facebook google plus instagram sklep

Nowe mundury dla PSP?

Blog IgnisVestimenta.pl


Wkrótce ubrania strażaków mogą wyglądać inaczej. Zgodnie z planowanym wprowadzeniem rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej zmianom będą objęte zarówno ubrania koszarowe, jak i specjalne.


WZORY NOWYCH ELEMENTÓW UBRANIA KOSZAROWEGO ORAZ SPECJALNEGO:


Wybrane szczegóły zmian umundurowania umieściliśmy w poniższej tabelce:


PRZED PO UWAGI
1

Zasadniczymi przedmiotami odzieży specjalnej są: ubranie koszarowe, ubranie dla kadry dowódczo-sztabowej, obuwie koszarowe, buty dla kadry dowódczo-sztabowej

Zasadniczymi przedmiotami odzieży specjalnej są: spodnie koszarowe, kurtka koszarowa, bluza polarowa, ubranie dla kadry dowódczo-sztabowej, obuwie koszarowe, buty dla kadry dowódczo-sztabowej

W zasadniczych przedmiotach odzieży specjalnej rozbito ubranie koszarowe na spodnie i kurtkę koszarową oraz wprowadzono bluzę polarową

2

Zasadniczymi przedmiotami środków ochrony indywidualnej są: ubranie specjalne, rękawice specjalne, kominiarka, buty strażackie, hełm strażacki.

Zasadniczymi przedmiotami środków ochrony indywidualnej są: ubranie specjalne, ubranie lekkie specjalne, rękawice specjalne, kominiarka, buty strażackie, hełm strażacki.

Do zasadniczych przedmiotów środków ochrony indywidualnej dodano ubranie lekkie specjalne.

3

Peleryna przeciwdeszczowa z kapturem, bez rękawów, wykonana z nieprzemakalnej tkaniny w kolorze czarnym. W przedniej części otwory umożliwiające wyciągnięcie rąk.

Kurtka przeciwdeszczowa w kolorze czarnym, ze stójką i kapturem, zapinana z przodu na tzw. „bryzgoszczelny” zamek błyskawiczny. Na lewym przodzie kieszeń rewizyjna o długości 18cm, zapinana na tzw. „bryzgoszczelny” zamek błyskawiczny. Na dole przodu dwie naszywane kieszenie z wejściem „od góry” oraz wejściem bocznym. Z przodu naszyte są dwa rzepy do mocowania dystynkcji i identyfikatora z imieniem i nazwiskiem.

Pelerynę przeciwdeszczową zastąpiono kurtką przeciwdeszczową.

4

Ubranie koszarowe składa się z bluzy, spodni, kamizelki i czapki.

Brak pojęcia ubrania koszarowego, rozbito to stwierdzenie na poszczególne elementy, w których z poprzednich pozycji brak kamizelki.

Usunięto pozycję kamizelki, jest za to bluza polarowa.

5

Spodnie długie z szelkami, w siedzeniu swobodne, niekrępiące ruchów. W przednich nogawkach wykonane są kieszenie wpuszczane do wewnątrz. Na boku prawej nogawki naszyta jest kieszeń zamykana patką. Na nogawkach naszyte są taśmy z żółtej tkaniny fluorescencyjnej i naszytym trójkątem wykonanym z taśmy w kolorze srebrnym.

Spodnie koszarowe wykonane z tkaniny w kolorze czarnym. Spodnie długie, zwężane ku dołowi z regulacją obwodu pasa i dołu nogawek. Na przodzie dwie kieszenie boczne skośne. Na tyle nogawek dwie kieszenie cięte z dwiema listewkami i patką. Na obu bokach poniżej kieszeni przednich kieszenie nakładane z patką.

W spodniach zlikwidowano szelki. Nie muszą już być swobodne i niekrępiące ruchów :) Modne: zwężane ku dołowi z regulacjami pasa i dołu nogawek. Brak taśmy z tkaniny fluorescencyjnej.

6

Bluza z wykładanym kołnierzem zapinana w przodzie na zamek błyskawiczny, przykryty plisą. Na przodach umieszczone są dwie kieszenie zamknięte patkami. Na lewym rękawie umieszczony jest emblemat Państwowej Straży Pożarnej i nazwa miejscowości. Na przodzie i plecach bluzy umieszczony jest napis „STRAŻ”.

Kurtka koszarowa w kolorze czarnym, ze stójką i chowanym w stójce kapturem, zapinana z przodu na tzw. Zamek „bryzgoszczelny”. Z przodu kurtki na dole dwie kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny, u góry dwa rzepy do mocowania dystynkcji i identyfikatora z imieniem i nazwiskiem.

Zamek błyskawiczny zastąpiony tzw. zamkiem „bryzgoszczelnym”, brak napisu STRAŻ.

7

Kamizelka ocieplana, z przodu zapinana na zamek, kryty plisą. Kołnierz - stójka z naszytą osłoną na krtań. Z przodu dwie kieszenie górne i dwie kieszenie dolne z patkami. Tył kamizelki dłuższy od przodu. Na lewej górnej kieszeni i tyle kamizelki umieszczony jest napis „STRAŻ”. W dowolnej części tyłu naszyta jest taśma w kolorze żółtym ze srebrnym trójkątem ostrzegawczym ; kamizelka posiada możliwość dopinania rękawów.

Bluza polarowa w kolorze czarnym, ze stójką, zapinana z przodu na zamek błyskawiczny. Z przodu trzy kieszenie zapinane na zamek, dwie skośne na dole oraz jedna pionowa na lewym przodzie na wysokości piersi. Z przodu naszyte są dwa rzepy do mocowania dystynkcji i identyfikatora z imieniem i nazwiskiem.

Kamizelka zastąpiona bluzą.polarową.

8

Czapka - typu dżokejka z daszkiem. Z przodu czapki emblemat Państwowej Straży Pożarnej.

Czapka typu „dżokejka” z daszkiem. Z przodu czapki emblemat Państwowej Straży Pożarnej.

Trochę bardziej udekorowana.

9

Koszulki do ubrania koszarowego (zimowe i letnie) wykonane z dzianiny w kolorze czarnym. Zimowe z długim rękawem, letnie - z krótkim. Z przodu koszulki letniej umieszczony jest emblemat Państwowej Straży Pożarnej, a na plecach napis „STRAŻ”.

Koszulki (zimowe i letnie) wykonane z dzianiny w kolorze czarnym. Zimowe z długim rękawem, letnie - z krótkim. Z przodu koszulki letniej umieszczony jest emblemat Państwowej Straży Pożarnej, a na plecach napis „STRAŻ”.

W związku z wycofaniem pojęcia ubranie koszarowe koszulka już nie jest jego częścią. Występuje po prostu pod pojęciem koszulki.

10

Ubranie specjalne o konstrukcji wielowarstwowej składa się z kurtki długości 3/4 i spodni. Tkanina zewnętrzna w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym: kurtka powinna zachodzić na spodnie. Kołnierz kurtki w formie stójki. Rękawy szerokie. W dolnej części kurtki dwie kieszenie kryte patkami, a w górnej prawej części, kieszeń wypuszczana, zapinana zamkiem. W górnej lewej części kurtki pod plisą kryjąca zamek znajduje się kieszeń wpuszczana. Kurtka oznaczona układem taśm ostrzegawczych. Spodnie długie z szelkami. Nogawki szerokie i proste. Spodnie w dolnej części nogawek oznaczone układem taśm ostrzegawczych.

Ubranie specjalne w kolorze żółtym o konstrukcji wielowarstwowej: kurtka - kołnierz kurtki w formie stójki, rękawy szerokie, zakończone elastycznym ściągaczem z otworem na kciuk. W dolnej części kurtki dwie kieszenie wypuszczane kryte patkami. W górnej prawej części, kieszeń wypuszczana, zapinana zamkiem błyskawicznym przykryta patką. W górnej lewej części kieszeń na radiotelefon. Kurtka oznaczona układem taśm ostrzegawczych. Spodnie długie z szelkami. Nogawki szerokie i proste. W bocznej części nogawek na wysokości uda naszyte kieszenie typu „cargo”. W dole nogawki po zewnętrznej stronie wykonane jest rozcięcie, zamykane na zamek błyskawiczny, umożliwiające swobodne zakładanie na cholewkę buta strażackiego. Spodnie w dolnej części nogawek oznaczone układem taśm ostrzegawczych.

Zmieniła się kolorystyka: z czarnego lub ciemnogranatowego, będzie żółty. Kurtka ma rękawy zakończone elastycznym ściągaczem z otworem na kciuk (jak w kurtkach narciarskich). Jest też kieszeń na radiotelefon. Rozcięcie w spodniach ułatwiające zakładanie na buta oraz boczne kieszenie.

11

BRAK

Ubranie specjalne lekkie w kolorze granatowym o konstrukcji jedno warstwowej składa się z: kurtki - kołnierz kurtki w formie stójki, rękawy zakończone elastycznym ściągaczem z otworem na kciuk. W dolnej części kurtki dwie kieszenie wpuszczane, kryte patkami. W górnej prawej części, kieszeń wpuszczana, przykryta patką. W górnej lewej części kieszeń na radiotelefon. Kurtka oznaczona układem taśm ostrzegawczych. Spodnie - długie z szelkami. W górze spodni, po bokach dwie kieszenie, ze skośnymi wlotami, zamykane przeciwstawnymi patkami. Z boku nogawek na wysokości uda kieszenie nakładane typu „cargo”. W dole nogawki po zewnętrznej stronie wykonane jest rozcięcie, zamykane na zamek błyskawiczny, umożliwiające swobodne zakładanie na cholewkę buta strażackiego. Spodnie w dolnej części nogawek oznaczone układem taśm ostrzegawczych.

NOWOŚĆ - ubranie specjalne lekkieJeszcze mamy dla Was dwie ciekawostki:
  1. Obliczono, że zmiany dotyczą 24.809 strażaków w systemie zmianowym, 2000 strażaków w systemie codziennym oraz 375 strażaków w służbie kandydackiej.
  2. Nowe rozporządzenie obejmuje 7 polskich producentów ubrań specjalnych posiadających świadectwa dopuszczenia, 5 przedstawicieli zagranicznych producentów ubrań specjalnych posiadających świadectwa dopuszczenia oraz około 10 producentów ubrań koszarowych. 


Źródło:
http://bip.mswia.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnyc/2015/23840,Projekt-rozporzadzenia-Ministra-Spraw-Wewnetrznych-i-Administracji-zmieniajacego.html


Komentarze


Zobacz również