Zawsze gotowi by pomóc, z pasją i poświęceniem,  w stałej gotowości,  dzielni i zdeterminowani
przejdź do sklepu
facebook google plus instagram sklep

Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników Stihl Timbersports

Blog IgnisVestimenta.pl

Zawody zrodziły się w Stanach Zjednoczonych. Po jakimś czasie trafiły do Europy, a w 2003 r. do Polski. Zawodnicy to członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego kraju. Siła, precyzja i technika pokazywane są w sześciu konkurencjach:

Hot Saw
Specjalne pilarki używane podczas tej konkurencji zadziwiają nie tylko swą wielkością i mocą ( 25 kg, 62 KM), ale również szczególnym dźwiękiem przypominającym odgłosy znane z wyścigów Formuły 1. Zadaniem zawodnika jest odcięcie w najkrótszym czasie trzech krążków o określonej grubości.
Źródło zdjęcia: www.eventim.pl

Underhand Chop
Zawodnik stoi w rozkroku na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się przerąbać ją siekierą w jak najkrótszym czasie. Także w tej konkurencji o sukcesie, obok dużej siły, decyduje odpowiednia technika. Po przerąbaniu kłody do połowy zawodnik obraca się, a obrót ten powinien nastąpić maksymalnie płynnie i być połączony z następnym uderzeniem siekiery.

Źródło zdjęcia: wielkopolskie.naszemiasto.pl

Single Buck
Zawodnik odcina od kłody jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej. W tej konkurencji olbrzymie znaczenie ma dynamika i odpowiedni rytm pracy zawodnika. Dopuszczalne jest użycie klina umieszczanego pomiędzy kłodą a odcinanym krążkiem oraz smarowanie piły. W pracach tych asystują inni zawodnicy.

Źródło zdjęcia: wielkopolskie.naszemiasto.pl

Standing Block Chop
Zawodnik przerąbuje siekierą pionowo stojącą kłodę drewna. Konkurencja wzorowana jest na tradycyjnej ścince drzewa przy użyciu siekiery. Kłoda drewna topolowego ma średnicę 30 cm. Zawodnik uderza z odpowiednią siłą i pod właściwym kątem aby przerąbać kłodę w jak najkrótszym czasie.

Źródło zdjęcia: wielkopolskie.naszemiasto.pl

Stock saw
Tę konkurencje zawodnicy rozgrywają takimi samymi pilarkami łańcuchowymi. Po rozgrzaniu silników pilarki zostają odłożone, a obydwie ręce zawodnika spoczywają na kłodzie. Na dany sygnał zawodnik odcina od kłody dwa równoległe krążki drewna. Pierwsze cięcie odbywa się z góry w dół, a drugie z dołu do góry. Podczas cięcia zawodnik nie może przekroczyć określonej grubości krążka.

Źródło zdjęcia: ostroda.wm.pl

Springboard 
Ta nadzwyczaj widowiskowa konkurencja rozpoczyna się wyrąbaniem siekierą dwóch "kieszeni" w stojącej kłodzie. Następnie zawodnik umieszcza specjalną deskę w tak przygotowanej "kieszeni" i stojąc na niej odrąbuje wierzchołek kłody. Konkurencja ta wymaga od zawodnika perfekcyjnej techniki oraz umiejętności utrzymania równowagi na wysokości 2,70 m nad powierzchnią ziemi.

Źródło zdjęcia: ostroda.wm.pl


Źródło zdjęcia głównego: zielonagora.naszemiasto.pl

Komentarze


Zobacz również