Zawsze gotowi by pomóc, z pasją i poświęceniem,  w stałej gotowości,  dzielni i zdeterminowani
przejdź do sklepu
facebook google plus instagram sklep

Kula gaśnicza

Blog IgnisVestimenta.pl

Kula gaśnicza pojawiła się na polskim rynku na przełomie 2007 / 2008 roku. Importer założył stronę internetową www.kulagasnicza.pl, na której już nic nie znajdziemy. Ze źródeł internetowych można wyczytać, że jedna taka kula kosztowała 199 zł. Czy to dużo, czy nie? Nie wiem - z jednej strony była to nowość, a nowości zawsze kosztują dużo, z drugiej o wiele tańsze są gaśnice. Piszemy o niej, gdyż jest to dosyć ciekawe rozwiązanie i warto o nim wiedzieć :) Sama kula wygląda tak:
Źródło zdjęcia: www.diytrade.com

Kilka słów o tym co to tak naprawdę jest :) Kula gaśnicza to trochę proszku gaśniczego zamkniętego w syntetycznej obudowie w kształcie kuli. Całość waży około 1,3 kg i wyposażone jest w lont oraz niewielki ładunek prochu. Czyli można by było ją nazwać "wybuchową kulą gaśniczą". Zasada działania jest prosta: wrzucamy kulę do ognia, po zetknięciu z płomieniami kula wybucha w czasie około 3s i uwalnia energicznie zawartość proszku. Jak wskazuje producent jest ona bezpieczna, można trzymać ją nawet w ręce w czasie "wybuchu", dźwięk nie przekracza dopuszczalnego dla ucha progu dźwiękowego.

Producent na stronie www.elidefire.com/products.htm oczywiście wskazuje same wady gaśnic:
1. Trzeba być przeszkolonym z obsługi gaśnicy, żeby móc ją użyć.
2. Gaśnica jest ciężka, dlatego sprawia problem osobom starszym i najmłodszym.
3. Trzeba zbliżyć się do źródła ognia.
4. Jeśli nie uda nam się ugasić ognia wkrada się element paniki.
Oczywiście producent kul moim zdaniem przesadza. Podstawowe pytanie to czy osobie starszej, młodej a nawet dorosłej uda się wrzucić / przeturlać kulę tak, aby znalazła się w płomieniach, jak blisko w danej sytuacji trzeba podejść, żeby trafić w źródło ognia i ile ich zużyć :) No i czy jeśli nam się nie uda to w tym przypadku nie wystąpi element paniki?

Wśród sposobów użycia pojawiają się następujące propozycje: zamiast gaśnicy, jako stałe urządzenie gaśnicze w budynkach, jako urządzenie gaśnicze pod maską samochodu do gaszenia pożarów powstających w komorze silnika. Na dzień dzisiejszy polskie prawo nie dopuszcza rozwiązania innego niż gaśnice w budynkach użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, czy produkcyjno - magazynowych, dlatego nie można ich zastąpić kulami gaśniczymi. Można je natomiast kupić sobie prywatnie do zabezpieczenia swojego mieszkania. Jako stałe urządzenia gaśnicze w budynkach istnieje moim zdaniem wiele lepszych i tańszych rozwiązań. Jedynym ciekawym pomysłem wydaje się wozić ze sobą taką kulę zamiast kilogramowej gaśnicy w samochodzie do użycia w przypadku pożaru pod maską.

I jeszcze filmik, który przedstawia jej działanie (sami oceńcie):Komentarze


Zobacz również