Zawsze gotowi by pomóc, z pasją i poświęceniem,  w stałej gotowości,  dzielni i zdeterminowani
przejdź do sklepu
facebook google plus instagram sklep

Firefighter Combat Challenge zawody dla twardzieli

Blog IgnisVestimenta.pl

Maryland - stan USA na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. To właśnie tam w 1974 r. Centrum Medycyny Sportowej Uniwersytetu Maryland otrzymało nietypowe zlecenie. Zadaniem było stworzenie testów sprawności fizycznej dla strażaków, które w możliwie bliski sposób odzwierciedlałyby ich prawdziwą pracę. Do końca 1976 r. stworzono test, który składał się z pięciu powszechnie wykonywanych, ekstremalnych czynności z zakresu pracy strażaka, przeprowadzono również testy na 100 losowo wybranych ochotnikach.

W 1991 r. dr Davis wpadł na pomysł, aby z testów zrobić formę rywalizacji w postaci zawodów. Pomysł swój zrealizował, zorganizowane zostały pierwsze zawody, które dzisiaj noszą nazwę Firefighter Combat Challenge. Wygrał je Prince William County Zawody z czasem 10:08. Szybko zyskały one wielu zwolenników i rozszerzyły się na kolejne stany. Obecnie są organizowane w wielu krajach na całym świecie.
Źródło grafiki: Branson Convention and Visitors Bureau , Flickr , CC BY 2.0

W Polsce zawody w formule Firefighter Combat Challenge po raz pierwszy zostały zorganizowane w 2009 r. w Toruniu, w 2011 r. dołączył Szczecin, w 2012 r. Łódź, natomiast w 2013 r. Wadowice. Zmagania w tych czterech miastach tworzą klasyfikację o Puchar Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Na pewno zastanawia Was na czym tak naprawdę polegają  te zawody, jak wyglądają poszczególne konkurencje?

Zacznijmy od tego, że żeby zorganizować te zawody przygotowywany jest specjalny, dwukolorowy tor, budowana jest wieża o wysokości 12m, rozkładane są poszczególne elementy, czyli pachołki, nawodnione węże strażackie, młoty i manekiny. Można startować w następujących konfiguracjach: indywidualnie (cały tor musi pokonać jedna osoba), w tandemie (2 osoby) lub w sztafecie (5 lub 6 osób). Zmagania indywidualne są najcięższe - pomimo, że samemu należy pokonać całość konkurencji to trzeba to zrobić w pełnym ubraniu specjalnym, z aparatem powietrznym na plecach, który jest podpięty do maski twarzowej. Cała formuła składa się z pięciu zadań, które opisujemy poniżej:

Zadanie 1 (START) – wnoszenie sprzętu na wysokość.

Zadanie polega na wniesieniu węża W-75 złożonego na płasko na szczyt wieży. Konkurencja rozpoczyna się u podstawy wieży (wieża ma 12 m wysokości). Waga węża wynosi 19 kg. Wąż może być wniesiony w dowolny sposób i powinien być złożony do kontenera na szczytowym piętrze.

Zadanie 2 - wciąganie węża.

Zadanie polega na wciągnięciu 19 kg węża zwiniętego w krąg przy użyciu liny. Zadanie jest zaliczone, gdy zwój węża przekroczy poręcz i będzie umieszczony w kontenerze. W przypadku utraty kontroli zawodnik będzie musiał ponownie wciągnąć wąż. Zawodnik schodząc z wieży musi dotknąć każdego stopnia schodów oraz musi korzystać z obu poręczy.

Zadanie 3 - włamanie.
Przy tej konkurencji wykorzystujemy urządzenie symulujące rąbanie drewna siekierą. Korzystając z 45 kg młotka bezodrzutowego, zawodnik musi przesunąć 72 kg sztabę metalową na odległość 1,5 m uderzając w nią młotem (obuchem). Pchanie sztaby jest niedozwolone.

Zadanie 4 - przeciągnięcie węża.
Bieg z wężem. Zawodnik musi pokonać 40 m długości slalom bez pomijania i przewracania pachołków. W ramach wykonywania zadania zawodnik musi podnieść prądownicę podłączoną do węża i przeciągnąć na odległość około 24 m. Następnie otworzyć prądownicę po przekroczeniu bramki i trafić do celu strumieniem wody.

Zadanie 5 (META) - ewakuowanie poszkodowanego. Ratowanie ofiary.
Zadanie polega na przeciągnięciu ważącego 80 kg manekina do tyłu na odległość 30 m. Manekina nie można ciągnąć za ubranie lub kończyny. Manekin nie może być niesiony. W każdym momencie musi dotykać do toru zawodów. Czas zatrzymuje się, gdy zawodnik i manekin całkowicie przekroczą linię mety.

Zawody te są bardzo widowiskowe. Warto jest wybrać się do wybranego z miast i zobaczyć zmagania strażaków nie tylko z Polski. Poza tym bardzo często towarzyszą im liczne atrakcje towarzyszące dla dorosłych oraz dzieci.

Strony internetowe poszczególnych zawodów:
Toruń: www.tfa-poland.pl
Szczecin: www.tfa-szczecin.pl
Łódź: www.fcc-lodz.pl
Wadowice: www.wadowicefcc.com.pl

Źródło:
http://www.firefighterchallenge.com/
http://www.wadowicefcc.com.pl/
http://nasze-foto.com/

Komentarze


Zobacz również