Zawsze gotowi by pomóc, z pasją i poświęceniem,  w stałej gotowości,  dzielni i zdeterminowani
przejdź do sklepu
facebook google plus instagram sklep

Drabina Szczerbowskiego

Blog IgnisVestimenta.pl

Dachowe, przystawne, dwuprzęsłowe. Nasadkowe, hakowe i mechaniczne. Drabiny pożarnicze. Każdego dnia korzystamy z nich podczas akcji. Bez nich praca strażaka w niektórych sytuacjach byłaby niemal niewykonalna. Prozaiczna drabina ma długą i bogatą historię. Jedną z nich, służącą strażakom wiernie przez ponad osiemdziesiąt lat skonstruował natomiast Antonii Szczerbowski.

Drabina Szczerbowskiego była niezwykle uniwersalna. Składała się z dwóch przęseł, z których można było korzystać razem lub oddzielnie. Konstrukcja drabiny Szczerbowskiego umożliwiała używanie jej w rozmaitych kombinacjach. Ustawiona w piramidkę była wolno stojąca, można było ją przystawiać np. do płonącego budynku lub używać jako drabiny dachowej. Rozłożona mierzyła 10 metrów.

Drabina Szczerbowskiego niemal w całości wykonana była z drewna. Tylko jej pierwszy i ostatni szczebel zrobione były ze stalowych ramek.

Pod koniec XIX i niemal do lat 70-tych XX wieku była najbardziej rozpowszechnionym w szeregach ochotniczych i zawodowych straży pożarnych sprzętem.

Sam Antonii Szczerbowski urodził się w 1859 roku a swoje zainteresowania pożarnictwem wyniósł z rodzinnych Kęt, gdzie był nauczycielem a w 1882 roku wstąpił do OSP. Pod koniec XIX wieku został zastępcą sekretarza Krajowego ZwiązkuOchotniczych Straży Pożarnych we Lwowie a po śmierci jego założyciela awansował na sekretarza. Szczerbowski był pasjonatem pożarnictwa i konstruktorem. Do 1912 roku pełnił też funkcję redaktora naczelnego Przewodnika Pożarniczego.


Komentarze


Zobacz również